Günümüzde bir çok internet sitesi var ve bu internet siteleri ciddi gelirler elde ediyorlar, bizde bugün size internetten para kazanma başlıklı konumuzdan bahsedeceğiz.

Bir Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

  1. Domain (Alan adı)
  2. Hosting (Depolama)
  3. SSL Sertifikası (Güvenli)

Bir web sitesi kurmak için bu 3 şey olmazsa olmazımızdır.

Domain Nedir?

Domain sizin alan adınızdır, örnek vericek olursak eğer “nettekno.net” benim alan adımdır. Alan adı seçimi yaparken alan adınızın kısa ve akılda kalıcı olmasına dikkat edin.

Hosting Nedir?

Hosting sizin depolama alanınızdır, Hostingi kısaca tanımlamak ve açıklık getirecek olursak eğer örnek verelim günümüzde hepimizin cebinde bir akıllı cep telefonu var ve bu akıllı cep telefonlarımızın bir depolama alanı var mesela 32GB depolama alanına sahip bir akıllı telefona sahip isek 32GB’a kadar yükleme yapabiliriz, olay kısaca bu arkadaşlar hosting seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekecek hususlardan biriside hosting paketinizdeki trafik limiti bu trafik dediğimiz olay kısaca insanlar, yani eğer hosting paketi trafik limiti 50GB ise bir gönderi paylaştığınızı varsayıyorum ve paylaştığınız gönderi 2Mb o gönderinize her kullanıcı girdiğinde 2Mb, 50GB’den düşer ve böyle böyle azaldığında kullanıcılar artık web sitenize erişemez duruma gelirler bu trafikler aylık olarak yenilenir, eğer büyük bir kitle sağlayacağınızı düşünüyorsanız limitsiz trafik ve limitsiz depolama olmasını tercih ederim. Eğer bir haber sitesi kurmak istiyorsanız yani limitsiz depolama ve limitsiz trafik olan bir hostinge ihtiyacınız olucaktır.

SSL Sertifikası Nedir?

Google için SSL sertifikası oldukça önemlidir.

SSL sertifikası alırsanız siteniz güvenli sekmesi belirtir, bazen görmüşsünüzdür bir siteye girdiğinizde sol üst tarafta güvenli değil yazısı yer alır bu yazı o sitenin google arama sıralamalarında yerini düşürecektir.

SSL sertifikası nedir bir örnek verelim, https://nettekno.net bu güvenli yani SSL sertifikası olan bir web sitesi anlamına gelmektedir, SSL sertifikası olmayan bir web sitesi için ise http://nettekno.net olarak örnek verebiliriz.

Kod Bilgisi Olmadan Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Kod bilgisi olmadan web sitesi kurmak için yardımcı programlar vardır, bu programlar hiç bir yazılım bilgisi gerekmeden web sitesi kurmanızı sağlayacaktır. Aslında web sitesi nasıl kurulur başlıklı konumuzun tam anlamı ile açıklaması burdadır.

İşte Kod Bilgisi Olmadan Web Sitesi Kurmak İçin Yardımcı Programlar

Bir çok program mevcut aslında ama ben sadece 2 tanesini örnek vereceğim.

  1. WordPress
  2. Blogger

WordPress Nedir?

WordPress hiç bir yazılım ve kod bilgisine gerek duymadan basit adımlarla web sitesi oluşturmanızı sağlar, Dünyadaki bir çok web sitesi wordpress sistemini kullanmaktadır, bana göre blogger’a göre wordpress kat kat iyidir.

Blogger Nedir?

Bloggerde aynı wordpress gibi hiç bir kod ve yazılım bilgisi gerekmeden basit adımlarla güzel bir web sitesi kurmanızı sağlar.

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress kurulumu yapmak için izlemeniz gereken adımlar çok basit domain ve hosting aldığınız firma size bir c-panel verir bu c-panelde aşağı kısıma gelerek wordpress’i bulmanız ve kurulum yapmanız yeterli olucaktır.

Blogger Kurulumu Nasıl Yapılır?

Blogger kurulumu yapmak için izlemeniz gereken adımlar çok basit domain ve hosting aldığınız firma size bir c-panel verir bu c-panelde aşağı kısıma gelerek blogger’i bulmanız ve kurulum yapmanız yeterli olucaktır.

Bir Web Sitesi Tasarımı Nasıl Oluşturulur?

Web sitesi tasarımı oluşturmanız oldukça kolaydır, tasarım dediğim olay tema yani web siteniz açıldığında nasıl görüneceğidir. WordPress ve Blogger bu konudada size yardım etmektedir. WordPresste soldaki menüden görünüm sekmesinin altındaki temalar sekmesine giderek sitenize uygun ücretsiz bir tema seçebilirsiniz. Blogger içinde aynı şekilde temalar bölümüne giderek bir tema seçip sitenize kurabilirsiniz.

İnternet Sitenize Reklam Alma

internet sitenize reklam almak için yapmanız gerekenler oldukça basit, yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra düzenli olarak sitenize içerik girmeye odaklanın 20 veya 30 tane makale yazmış olun eğer web sitesini kurar kurmaz gidip başvuruda bulunursanız büyük ihtimalle reklam için siteniz onaylanmayacaktır.

Sitenize reklam almak için Google Adsenseye başvuruda bulunmanız gerekir.

Google Adsense Nedir?

Google adsense bir reklam aracısıdır diyebiliriz, işin en güzel yanıda burası reklam verenler google’a veriyorlar, google’da size reklamı sunmanız için fırsat veriyor.

Google adsense başvurusu yapmak için yapmanız gerekenler 18 yaşında olmalısınız, eğer 18 yaşında değilseniz bunu yanınızda olan bir veliniz ile yapmanız önerilmektedir.

Buraya tıklayarak google adsense başvurusu yapabilirsiniz.

Google Adsense

Google adsense kaydı için “şimdi kaydolun” butonuna tıklayarak gerekli alanları doğru bilgilerle doldurmanız gerekecektir, adres bilgilerinizi doğru girmeniz gerekir, belli bir süreden sonra hesabınızı doğrulamak için size bir posta gönderecektir.

Yukarıdaki gerekli kısımları doldurmalısınız.

karşınızda açılacak olan adsense panelinizden sol menü barındaki siteler sekmesine tıkladıktan sonra “site ekle” butonuna tıklayarak sitenizi ekleyebilirsiniz. siteniz google tarafından onay için 1 veya 2 hafta reklama uygun olup olmadığı google tarafından incelenip size olumlu veya olumsuz bir dönüş mail ile gönderilecektir. Eğer siteniz onaylandı ise aşağıdaki gibi görmüş olmalısınız.

İnternetten para kazanma dışarıdan kolay gibi gözüksede işin içine girince çıkılmaz bir hal alıyor. İnternetten para kazanma azim gerektiren bir iştir, önemli olan sizin bıkmadan usanmadan yazı paylaşmanızdır.

Youtube İle İnternetten Para Kazanma

Günümüzde youtube para kazanmak oldukça popüler hale gelmiştir, Bir çok insan youtube’dan ciddi gelirler elde edebiliyor.

Youtube Nedir?

Hepimizin bildiği üzere youtube bir video platformudur. Kullanıcılar youtube’a video yükleyebilir ve bu yükledikleri videodan google adsense reklamları ile para kazanabilirler.

Youtube Para Kazanma Bölümünü Etkinleştirme

Youtube para kazanma bölümünü etkinleştirmek için yapmanız gerekenler.

Youtube’a giriş yaparak soldaki menü barından ayarlar bölümüne tıklayarak, Ek özellikleri görüntüle sekmesinden para kazanma bölümünü etkinleştirebilirsiniz.

Etkinleştirme başvurusu gönderdikten sonra onay sürecinden geçmeniz gerekir.

Youtube Para Kazanmak İçin Onay Şartları

Son 12 Ayda;

  1. 4000 saat izlenme
  2. 1000 Abone

Ve bu süre içerisinde youtube’a aktif bir şekilde özgün video yüklemek.

Youtube kanalınız 4000 saat izlenme aldıktan ve 1000 aboneye ulaştıkdan sonra para kazanmanız için önünüzde bir engel olucağını düşünmüyorum.

Youtube Kanal Nasıl Oluşturulur?

Basit bir adımla youtube kanal oluşturma, youtube profilinize tıklayarak kanalınız sekmesine giderek kanal oluşturabilirsiniz. Hatta bunu https://www.youtube.com/create_channel sekmesinde direk olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Youtube Kanal Resmi Nasıl Oluşturulur?

Youtube Kanal resmi oluşturmak için yapmanız gerekenler çok basit “canva” ile kolay bir şekilde youtube kanal resmi oluşturabilirsiniz. Yapmanız gerekenler canvaya ücretsiz bir şekilde kayıt olduktan sonra şablonlar arasından ” youtube kanal resmi ” şablonunu seçmek, geri kalan ayarları basit bir şekilde halledip sağ üst kısımdan görseli indirebilirsiniz.

Youtube kanal resmi oluşturma

Youtube İzlenme Nasıl Artırılır?

Youtube para kazanmak için izlenme sayılarınız oldukça önemlidir.

Youtube izlenme sayılarınızı artırmak için yapmanız gerekenler;

Öncelikle youtube’da özgün içerik üretin, videolarınızın 10 dakika ve üzeri olmasına her zaman önem gösterin unutmayın videonuz ne kadar uzun ve ilgi çekici olursa yani kullanıcılar sizin videonuzu ne kadar çok izlerse o kadar çok para kazanırsınız. Youtube video izlemelerinizi artırmak için ilgi ve konuyu anlatan dikkat çekici başlıklarda videonuzu oluşturun, video öne çıkan görselinin dikkat çekici olmasını sağlayın.

Youtube Kanalınız İçin Bir Facebook Sayfası Oluşturun

Youtube kanalınız için bir facebook sayfası oluşturmak sizin popülerliğinizi artırarak izlenme ve youtube kazançlarınızı artırmak için iyi bir yöntem.

Youtube Kanalı İçin Facebook Sayfası Nasıl Oluşturulur?

Youtube kanalınız için bir facebook sayfası oluşturmak oldukça basit sadece yapmanız gerekenler kişisel facebook hesabınıza giriş yaparak sayfa oluştur sekmesine tıklamak sayfanıza youtube kanalınızın adını verebilirsiniz. Facebook sayfamı oluşturdum, facebook sayfamda videolarımıda paylaştım ama izlenmelerim artmıyor bir etkisi yok bunu nasıl yapacağız veya facebook sayfamızı insanlara nasıl duyuracağız diye düşünüyo olabilirsiniz, dert etmeyin oldukça basit sadece yapmanız gerekenler kişisel facebook hesabınız veya normal bir facebook hesabı üzerinden sizin sayfanıza giderek arkadaşlarını sayfaya beğenmeye davet etmek bu işlemi cep telefonunda toplu olarak gerçekleştiremiyorsunuz ama bilgisayar ile giriş yapıp dediğim işlemleri uygularsanız hepsine gönder kutucuğunu işaretleyerek o hesabınızdaki tüm arkadaşlarınıza …. seni … sayfasını beğenmeye davet etti olarak bildirim gidecektir. Birden fazla facebook hesabı oluşturarak arkadaşlarınızı sayfanızı beğenmek için davet ederseniz yakın zamanda hem popülerliğinizi artırmış hemde artık youtube ile güzel kazançlar elde ediceğinizi umuyorum.

Youtube Kanalınız İçin Bir Instagram Hesabı Oluşturun

Youtube Kanalınız için bir instagram hesabı oluşturmakda aynı facebook gibi kitlenizi çoğaltmanızı sağlayacaktır. Kendi instagram hesabınızıda kullanabilirsiniz. Instagram hesabınızı tanıtmak ve popülerliğini artırmak için youtube videolarınızın açıklama kısmına link verebilirsiniz ve aynı zamanda videolarınızda instagram hesabınızı videolarınızın alt kısımlarına ekleyebilirsiniz. Instagramda 10.000 takipçinin üzerinde bir takipçi sayınız varsa videolarınızı instagramda story olarak link yani bağlantı vererek paylaşabilirsiniz.

Youtube’da SEO

Youtube sıralamalarınız için seo oldukça önemlidir.

SEO Nedir?

SEO bir arama motoru optimizasyonudur, ingilizce açılımı ise (Search Engine Optimization)

Peki seo neden bizim için bu kadar önemli?

Örnek veriyorum youtube’da bir video paylaştınız ve bu video youtube para kazanmak ile ilgili olduğunu varsayıyorum. Kullanıcılar youtube’da “youtube para kazanmak” araması yaptılar videolar hep bir sıralama halindedir, peki bunu ne belirliyo bunu sizin seonuz belirler seonuz ne kadar iyi olursa o kadar baş sıralarda çıkarsınız, peki youtube için seo nasıl uygulanır, youtube için seo videolarınıza verdiğiniz etiket ve video açıklamasında konu ile ilgili yazdığınız kelimelere bağlı olarak uygulanır içinde 4 veya 5 defa youtube para kazanmak kelimesi geçireceğiniz ufak ve olabildiğince faydalı ve uzun açıklama eklerseniz o kadar çok videonuz baş sıralarda yer alır, sadece youtube’da değil google’da insanlar bu konu ile ilgili arama yaptıklarında sizin videonuzun çıkması yüksek bir olasılıktır.

Günümüzde bir çok insan youtube üzerinden para kazanmakta hatta youtube’dan kazandığı para ile geçimini sağlamaktadır ve zaten günümüzde belli bir kısımdan sonra şahıs veya şirket olman gerek devlete bir kayıtta bulunup vergi vermeniz gerekmektedir.

Yabancı Bir Youtube Kanalı Açma

Her zaman yabancı bir youtube kanalı açmak daha karlıdır çünkü bizdeki 1tl amerikadakiler için 1 dolar yani diyeceğim, youtube para kazanmak konumuzda önemli kısımlardan birisi ise bu kısım yabancı reklam verenler büyük ücretler ödemektedir, eğer videonuz yabancı olursa yabancı başlıklar atılırsa ve yabancı kullanıcılar videonuzu izlemek için girecek olursa karşısına bir türkçe reklam çıkma olasılığı yoktur, reklam yabancı olucaktır ve buda sizin yüksek kazançlar elde etmenizi sağlayacaktır, yani türkçe reklamlara göre kazançlarınızı 3 veya 4 kat fazlasını sağlayacaktır.

Gene bu kısımdada seoyu ihmal etmeden uygulamak çok önemli yabancı yani ingilizce seo için elinizden geleni yapmalısınız, bir video yüklemeniz ve o videoda reklam olması önemli değildir, kullanıcıların o konu hakkında arama yaptığı zaman sizin videonuzun ön sıralarda yer alması önemlidir, eğer o konu aratıldığında kullanıcılar sizin videonuz yerine başka bir videoyu görücek ise videonuzda reklam olsa ne olmasa ne bu yüzden seo çalışmalarınız oldukça önemlidir, ayrıca videolarınızı oldukça uzun tutmaya çalışmalısınız.

Gene türkçe kanalda ne ise yabancı kanaldada aynı şekilde birebir dediklerimi uygulamanız sizin faydanızadır.

Umarım İnternetten Para Kazanma başlıklı konumuz size yardımcı olmuştur.

Summary
İnternetten Para Kazanma - Google Adsense
Article Name
İnternetten Para Kazanma - Google Adsense
Description
Günümüzde bir çok internet sitesi var ve bu internet siteleri ciddi gelirler elde ediyorlar, internetten para kazanma...
Author
Publisher Name
NETTEKNO - Blog Portalı
Publisher Logo

2 Yorum “İnternetten Para Kazanma – Google Adsense

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir