InternetWebmaster

Sahte AdBlock uzantısına Dikkat!!

Google Chrome kullanıcısıysanız ve günümüzde popüler reklam engelleme hizmeti Sahte Adblock Plus uzantısını tarayıcınıza indirdiyseniz bu habere dikkat edin. Google Chrome Web Mağazası’nda yer alanAdblock Plus uzantısının düzmece olduğu ortaya çıktı. Binlerce kişi de bu düzmece uzantıyı indirdi.

Sahte AdBlock

Kısa müddet önce Adblock Plus uzantısını Chrome Mağazası’ndan edinen kullanıcıların acil bir güvenlik taraması yapmasında yarar var. Çünkü Google’ın doğrulama sürecinden başarıyla geçen düzmece Adblock Plus uzantısının gerçeği ile aynı anda mağazada bulunduğu ortaya çıktı. Siber güvenlik alanında tahliller yapan SwiftOnSecurity isimli hesap tarafından düzmece uzantının belirlemesi üzerine Google hemen Chrome Mağazası’ndan o uzantıyı sildi. Ancak aradan geçen vakit içinde 37 bin kişi bu düzmece uzantıyı indirdi.

[urlpreviewbox url=”https://twitter.com/SwiftOnSecurity/status/917446126382526464/photo/1″/]

Gerçek olan Sahte Adblock uzantısını aktif olarak kullanan kullanıcı sayısı 10 milyon iken düzmece uzantıyı indiren 37 bin kişinin daha bir mesele yaşamaması uzantının kötü niyetli olup olmadığını anlamayı güçleştiriyor. Şu an için uzantının ne emelli olduğu bilinmiyor. İki sene önce Chrome Web Mağazası’nda bulunmayan uzantıların indirilmesini resmen engelleyerek tedbir alan Google ise henüz konuyla alakalı bir izahta bulunmadı.

 

 

 

Etiketler
Dahasını göster

Son Konular

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Sahte AdBlock uzantısına Dikkat!!"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Murat Yaman
Ziyaretçi

Eyvallah

Murat Yaman
Ziyaretçi

Adamın Dibisiniz

wpDiscuz
Close